Author Archive

Posted by:

 

PËR: Presidentin e Republikës së Kosovës Z.Hashim Thaçi

PËR: Kryeministrin e Republikës së Kosovës Z. Avdullah Hoti

PËR: Kryetarën e Parlamentit të Republikës së Kosovës Znj.Vjosa Osmani

NGA: Kryetari i FSSHK-së Dr. Blerim Syla

LËNDA: Kërkesë

I nderuari President i Republikës së Kosovës z. Thaçi, para disa dite vizitove punëtorët shëndetësor në QKUK-ë dhe atyre iu premtove përkrahje morale, institucionale dhe shtetërore.

E nderuara znj. Kryetare e Parlamentit Ju që punëtorët shëndetësor i quani Heronjë dhe Heroina,

I nderuari Kryeministër i Republikës së Kosovës z. ...

Continue Reading →
0

Intervista e Kryetarit te FSSHK-se Dr. Blerim Syla dhënë në Radio Evropa e Lirë me date 25.07.2020 me temë “Spitalet me kapacitete të kufizuara e staf shëndetësor të infektuar”

Posted by:

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, u bëri thirrje qytetarëve të shtunën që të jenë të kujdesshëm gjatë pandemisë së koronavirusit, derisa ka treguar se edhe hapësira me shtretër për personat e sëmurë po zvogëlohet.

Ai tha se nga gjithsej shtatëqind shtretër në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet rajonale, vetëm edhe 130 shtretër kanë mbetur në dispozicion për personat e infektuar me koronavirus.

“Ne po bëjmë të pamundurën brenda shërbimit spitalor për të krijuar kapacitete shtesë për të parandaluar situatën ...

Continue Reading →
0

TELEGRAM NGUSHËLLIMI

Posted by:

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës pas njoftimit të marr për humbjen e betejës me COVID-19 të dy kolegëve të nderuar e shumë të respektuar Dr. Sylejman Rexhepi-reumatolog  në Klinikën e Reumatologjisë në QKUK si dhe  Dr. Ali Tolaj-Kirurg në Spitalin e Përgjithshëm të Gjakovës, shpreh  ngushëllimet më të sinqerta për familjet e tyre, kolegët dhe institucionet shëndetësor ku kanë vepruar dhe punuar të ndjerët.

Puna dhe vet sakrifica e punëtorëve shëndetësor ndër vite,që së fundmi kulmoi edhe në Pandeminë ...

Continue Reading →
0

Komunikatë për media

Posted by:

TURP-i i rradhës nga ana e politikbërësve ndaj punëtorëve shëndetësor.

Kësaj rradhe Qeveria Hoti në vend se të na ndihmoj në këtë luftë e cila e kapluar popullatën tonë,merr vendime skandaloze dhe provokative.

FSSHK në koordinim  të plotë me të gjitha ODAT e profesionistëve shëndetësor reagon ashpër dhe kërkon si në vijim:

  1. Që shtesa  mujore prej 300.00 euro për personelin shëndetësor të paguhet për muajt MAJ dhe QERSHOR e jo për  muajt KORRIK e GUSHT;
  2. Që të miratohet me rishikim të buxhetit shtesa mbi ...
Continue Reading →
0

Komunikatë për media

Posted by:

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës njofton opinionin e gjerë dhe të gjithë punëtorët shëndetësor se në kuadër të bashkëpunimit me Odat e Profesionistëve Shëndetësor, me anë të shkresës zyrtare  sot me 20 korrik 2020, i është drejtuar Kryeministrit të vendit, Kryetarës së Parlamentit si dhe Komisioneve Parlamentare pran Kuvendit të Kosovës nga të cilët ka kërkuar që profesionitëve shëndetësor t’u ngritët paga përmes shtesave që janë ekuivalente me vlerat e koficientëve që kanë qenë të përfshira në katalogun ...

Continue Reading →
0

Numri i madh i të infektuarve nxit rritjen e kapaciteteve spitalore

Posted by:

Për shkak të shtimit të numrit të personave të infektuar me koronavirus, që shkakton sëmundjen COVID -19, dhe rritjes së numrit të rasteve që kanë përfunduar me vdekje, institucionet e shëndetësisë në Kosovë janë duke i shqyrtuar të gjitha kapacitetet e mundshme të kujdesit intensiv. Për të lehtësuar përballjen me fluksin eventual të pacientëve të mundshëm me koronavirus, tashmë është paraparë edhe mundësia e shfrytëzimit të kapaciteteve të Spitalit të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Zyrtarët e Qendrës Klinike Universitare të ...

Continue Reading →
0

Komunikatë për media

Posted by:

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës apelon për Politikë apo Shëndetësi.

Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës duke qenë para një kollapsi në shëndetësi ju njoftojmë se situata është duke dalur jashtë kontrrollit dhe kjo falë politikave të ndyra të  gjitha partive politike.

Të gjitha këto veprime burokratike nga pozita dhe opozita në emër të të ashtuquajturave ligje është duke e përshkallëzuar situatën e keqe me COVID-19.

Në këtë situatë FSSHK edhe njëherë bën apel që të DËGJOHEN profesionistët shëndetësor të ...

Continue Reading →
0
Page 3 of 11 12345...»
Creative Theme