Uncategorized

Njoftim për anëtarsinë e FSSHK-së

Posted by:

Te nderuar anëtar,

Në vitin 2010 kur u mbajten zgjedhjet në FSSHK dhe ne morrem drejtimin e sajë paga e një infermieri ishte 147euro ndërsa e një mjeku 247euro, Banka Botërore kishte moratorium me Qeverinë e Kosovës për ngrirjen e pagave deri ne vitin 2015. Pas protestave te organizuara nga Sindikata e QKUK-së me mbeshtetje nga FSSHK ne vitin 2010 dhe pas grevave te njëpasnjëshme pagat e punonjësve shëndetësorë deri ne këto momente jan ngritur 220%.

Nga viti 2010 e deri me ...

Continue Reading →
0

Komunikatë për media

Posted by:

 

Këshilli Drejtues i FSSHK-së në mbledhjen e saj mbajtur me datë 27.12.2017 pas diskutimit mbi gjendjen aktuale në shëndetësi njofton opinionin publik përmes kësaj Komunikate me qëndrimin e saj.

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës kërkon nga  Kryeministri i Qeverisë  së Republikës së Kosovës dhe Kryetarit të Parlamentit  realizimin e kërkesave të premtuara, në të cilën parashihet rritja e pagave prej 30%, rrezikshmëria  në vendin e punës , përmirësimin e kushteve të punës.

Në kontekst të veçantë ia rikujtojmë Qeverisë së ...

Continue Reading →
0

Arrihet marrëveshje për kompensimin e kujdestarive për punëtorët shëndetësor të QKMF-Istog

Posted by:

Deri më tani në Institucionin e  QKMF-Istog,  asnjërës  kategori  të   punëtorëve shëndetësorë nuk i janë paguar kujdestaritë komform Kontratës Kolektive Sektoriale, gjë që shfaqte edhe pakënaqësi të mëdha nga ana e punëtorëve.

Si pasojë e kësaj ne kemi bërë presion të vazhdueshëm në menaxhmentin e këtij Institucioni, duke i ofruar shtojcën e Kontratës Kolektive Sektoriale, e cila është model dhe specifikon në mënyrë të qartë se si duhet të bëhen pagesat e kujdestarive.

Por në këtë drejtim nuk kemi pasë përkrahje nga ...

Continue Reading →
0

Intervista e Kryetarit të FSSHK-së në Klan Kosova ora 7

Posted by:

Kryetari i FSSHK-së Dr. Blerim Syla në emisioni ora 7 të Klan Kosova ka bashkëbiseduar me gazetaren Valentina Ahmeti në lidhje me gjendjen në shëndetësi, marrëveshjen me PAN-in si dhe imazhin e punëtorëve shëndetësor dhe Tryezën me këtë temë e cila do të mbahet të nesërmen me datë 25.10.2017 në Hotel Sirius ku pjesëmarrës do të jenë Ministria e Shëndetësisë, SHSKUK, Deputetët e Kuvendit të Kosovës, gazetarë dhe njohës të sistemit shëndetësor,përfaqësues të shoqërisë civile dhe të tjerë.

Gjithashtu u diskutua ...

Continue Reading →
0

Mbledhja e 13-të e Kryesisë së FSSHK-së,

Posted by:

Me datë 06 Tetor 2017 Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës nën drejtimin e Kryetarit të FSSHK-së dr.Blerim Syla, ka mbajtur mbledhjen e 13-të me radhë, në të cilën ka miratuar  propozime dhe vendime në bazë të përgjegjësive të saj statutare dhe ligjore.

Mbledhja ka filluar me informimin e anëtarëve të Kryesisë nga ana e Kryetarit për aktivitetet e zhvilluara nga mbledhja e fundit, me theks të veçantë për Marrëveshjen e nënshkruar me SHSKUK, Memorandumin me Sindikatën e Punonjësve Shëndetësor dhe ...

Continue Reading →
0

Audio Post

Posted by:

Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Curabitur blandit tempus porttitor. Maecenas sed diam eget risus varius blandit sit amet non magna. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Fusce dapibus, tellus ac cursus commodo, tortor mauris condimentum nibh, ut ...

Continue Reading →
0
Page 2 of 3 123
Creative Theme